„MENONICKA PĘTLA SMAKU”
Odkrywaj – Smakuj – Podziwiaj Dolinę Dolnej Wisły z gawędziarzami – przewodnikami przyrody i kultury, kuchmistrzami - powidlarzami, winiarzami, serowarami..,
Od Starego Fordonu do Gruczna lub od Gruczna do Fordonu
wyprawa na 6 godz. lub 1 dzień.
Praktykujemy 5 wizyt, jeśli na szlak wyruszamy rankiem bezzwłocznie po śniadaniu o godz. 9.00.
Strzelecka Dolina – Śliwkowa Kraina w gawędzie i legendzie, o tym jak Strzelce Dolne stały się „Śliwkową Stolicą Polski”. W agroturystyce „Śliwkowy Sad” u organizatorów Święta Śliwki degustujemy słynne powidła strzeleckie – we wrześniu i październiku wysmażane są w kotle kuprowym nad ogniskiem.
Nadwiślańska Chata z 1800 roku w Luszkowie mini skansenem z odresturowaną chatą pod strzechą z 1800 roku. Gospodarz wita gości poczęstunkiem z „Nadwiślańskiej Spiżarni”, wypełnionej przetworami, marynatami i słodkościami ze słynnymi krówkami, bezami, pierniczkami.
Odwiedzamy spichrz ze sprzętem gospodarskim i kuchennym z przełomu XIX i XX wieku i Stodołę Hrabiego;
Na 2 – 3 godziną wizytę składają się również :
- Spacer botaniczny z zielarką malarką Kasią Rymarz – warsztaty zielarskie i zioła w malarstwie – zbiór ziół na napar, zupę, podpłomyki;
- Piknik Kuchni Objazdowej Niech Cię Zakole – specjalności z jagnięciny, gęsiny złotnickiej wieprzowiny, a dla jaroszy oferta Jarska i Dziarska – wybór z oferty dla grup. Piknik uświetni pokaz kulinarny kuchmistrza Piotra.
Winnica przy Talerzyku – stąd właśnie mamy najpiękniejszy widok na Świecie – położone niżej oraz na Zakola Dolnej Wisły. Właściciele winnicy Ewa i Wiesław wytwarzają 4 rodzaje wina na urokliwej skarpie w pobliżu Grodziska Talerzyk. Zwiedzamy winnicę z degustacją win i Serów Adamczyk z pobliskiego Kosowa, nagrodzonych Smakami Roku i Grand Prix Smaku Roku na Festiwalu w Grucznie.
CHRYSTKOWO – zwiedzanie Zabytkowej Chaty Menonickiej z 1791 r. obiekt prawdziwy godny odwiedzin zamieszkiwany był przez Mennonitów. Sprowadzeni zostali w Dolinę Wisły i Żuławy już w XVI/XVII wieku. Zawdzięczmy im meliorację i nadwiślański wierzbowy krajobraz, Zwiedzaniu towarzyszy opowieść o życiu Menonitów i zaproszenie do Doliny Wisły pisane wierszem Elżbiety Marii Kwiatkowskiej – piewczyni nadwiślańskich uroków.
GRUCZNO ze Starym Młynem Wodnym – miejsce dorocznego pierwszego w Polsce Festiwalu Smaku organizowanego od 2006 w trzeci weekend sierpnia – grupującego ok 200 wystawców i do 50 tys. odwiedzających. Konkursy o Smak Roku i Grand Prix Smaku Roku mają swój prestiż podobnie jak konkurs na Nalewkę Roku.
W Grucznie na zamówienie powitają nas smakiem i piwem „Gruczniakiem” u Gruczniaka w Bistro możemy też zjeść bystro – kiełbaski, kaszanki, grillowane mięsa z piwem i do piwa.
SPACER BOTANICZNY z malarką – zielarką Kasią Rymarz – mini warsztaty zielarskie – poznawanie, smakowanie i ziół zbieranie
PIKNIK „NIECH CIĘ ZAKOLE” w Nadwiślańskiej Chacie lub Chrystkowie albo w Grucznie
Uwaga: Wizyty rozpoczynamy od Gruczna, lub od Strzelec Dolnych;
Kulinaria na Piknik do wyboru
- TRUFLA WŚRÓD MIĘS JAGNIĘCINA
- GĘŚ W TRZECH AKTACH Z ANTRAKTEM
- DZIARSKO I JARSKO w aromatach Makowego Lata Kasi Rymarz
INNE OPCJE WĘDRÓWEK:
- „Mała Pętla Mennonicka” – 6 godzin obejmuje Gruczno (Stary Młyn) – Chrystkowo (Chata Mennonicka z 1791) – Luszkowo (Nadwiślańska Chata) i Topolno (Topolno)
- Inne opcje są możliwe do uzgodnienia
Rezerwacje koordynator szlaku „Niech Cię Zakole” Piotr Lenart tel. 602 402 248
p.lenart@niechciezako.pl; https://www.facebook.com/niechciezakole