„MENONICKA PĘTLA SMAKU”
Odkrywaj – Smakuj – Podziwiaj Dolinę Dolnej Wisły z gawędziarzami – przewodnikami przyrody i kultury, kuchmistrzami - powidlarzami, winiarzami, serowarami..,
Od Starego Fordonu do Gruczna lub od Gruczna do Fordonu
wyprawa na 6 godz. lub 1 dzień.

Praktykujemy 5 wizyt, jeśli na szlak wyruszamy rankiem bezzwłocznie po śniadaniu o godz. 9.00.

Strzelecka Dolina – Śliwkowa Kraina w gawędzie i legendzie, o tym jak Strzelce Dolne stały się „Śliwkową Stolicą Polski”.  W agroturystyce „Śliwkowy Sad” u organizatorów Święta Śliwki degustujemy słynne powidła strzeleckie – we wrześniu i październiku wysmażane są w kotle kuprowym nad ogniskiem.

Nadwiślańska Chata z 1800 roku w Luszkowie mini skansenem z odresturowaną chatą pod strzechą z 1800 roku. Gospodarz wita gości poczęstunkiem z „Nadwiślańskiej Spiżarni”, wypełnionej przetworami, marynatami i słodkościami ze słynnymi krówkami, bezami, pierniczkami.   

Odwiedzamy spichrz ze sprzętem gospodarskim i kuchennym z przełomu XIX i XX wieku i Stodołę Hrabiego;

Na 2 – 3 godziną wizytę składają się również :

  • Spacer botaniczny z zielarką malarką Kasią Rymarz – warsztaty zielarskie i zioła w malarstwie – zbiór ziół na napar, zupę, podpłomyki; 
  • Piknik Kuchni Objazdowej Niech Cię Zakole – specjalności z jagnięciny, gęsiny złotnickiej wieprzowiny, a dla jaroszy oferta Jarska i Dziarska – wybór z oferty dla grup. Piknik uświetni pokaz kulinarny kuchmistrza Piotra.

Winnica przy Talerzykustąd właśnie mamy najpiękniejszy widok na Świecie  – położone niżej  oraz  na Zakola Dolnej Wisły. Właściciele winnicy Ewa i Wiesław wytwarzają 4 rodzaje wina na urokliwej skarpie w pobliżu Grodziska Talerzyk.  Zwiedzamy winnicę z degustacją  win i Serów Adamczyk z pobliskiego Kosowa, nagrodzonych Smakami Roku i Grand Prix Smaku Roku na Festiwalu w Grucznie.

CHRYSTKOWO – zwiedzanie Zabytkowej Chaty Menonickiej  z 1791 r. obiekt prawdziwy godny odwiedzin zamieszkiwany był przez  Mennonitów. Sprowadzeni zostali w Dolinę Wisły i Żuławy już w XVI/XVII wieku. Zawdzięczmy im meliorację i nadwiślański wierzbowy krajobraz, Zwiedzaniu towarzyszy opowieść o życiu Menonitów i zaproszenie do Doliny Wisły pisane wierszem Elżbiety Marii Kwiatkowskiej –  piewczyni nadwiślańskich uroków.

GRUCZNO ze Starym Młynem Wodnym – miejsce dorocznego pierwszego w Polsce  Festiwalu Smaku organizowanego od 2006 w trzeci weekend sierpnia – grupującego ok 200 wystawców i do 50 tys. odwiedzających. Konkursy o Smak Roku i Grand Prix Smaku Roku mają swój prestiż podobnie jak konkurs na Nalewkę Roku.

 

W Grucznie na zamówienie powitają nas smakiem i piwem „Gruczniakiem” u Gruczniaka w Bistro możemy też zjeść bystro – kiełbaski, kaszanki, grillowane mięsa z piwem i do piwa.

SPACER BOTANICZNY z malarką – zielarką Kasią Rymarz – mini warsztaty zielarskie – poznawanie, smakowanie i  ziół zbieranie

PIKNIK „NIECH CIĘ ZAKOLE” w Nadwiślańskiej Chacie lub Chrystkowie albo w Grucznie

Uwaga: Wizyty rozpoczynamy od Gruczna, lub od Strzelec Dolnych;

 

Kulinaria na Piknik do wyboru

  • TRUFLA WŚRÓD MIĘS JAGNIĘCINA
  • GĘŚ W TRZECH AKTACH Z ANTRAKTEM
  • DZIARSKO I JARSKO w aromatach Makowego Lata Kasi Rymarz

INNE OPCJE WĘDRÓWEK:

 

  1. „Mała Pętla Mennonicka” – 6 godzin obejmuje Gruczno (Stary Młyn) – Chrystkowo (Chata Mennonicka z 1791) – Luszkowo (Nadwiślańska Chata) i Topolno (Topolno)
  2. Inne opcje są możliwe do uzgodnienia
logo z białym
logo z białym

Rezerwacje koordynator szlaku  „Niech Cię Zakole”  Piotr Lenart tel. 602 402 248

 

p.lenart@niechciezako.pl; https://www.facebook.com/niechciezakole